Exkurzia – Kras a jaskyne Slovenska

Všetky

Exkurzia – Kras a jaskyne Slovenska

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Dňa 18.5.2017 sme sa so žiakmi 8. ročníka vybrali spoznávať do prírody to, čo sa naučili v škole. Prepojili sme tak vedomosti z biológie, chémie a geografie. Formou zážitkového učenia si žiaci upevnili už nadobudnuté vedomosti zo školy a zároveň sa dozvedeli aj veľa nového. Počas exkurzie žiaci vypĺňali pracovný list, odpovede získali z náučného chodníka, výkladu sprievodcov, či rozhovorom s pani učiteľkami. Navštívili sme Demänovskú ľadovú  jaskyňu, kde sme si pozreli peknú ľadovú výzdobu a zistili, ako je  možné, že vnútro jaskyne má rôzne sfarbenie. V Malej Stanišovskej jaskyni sme si svietili na cestu len čelovkami a zažili sme, aké to je byť v jaskyni v úplnej tme. Trochu sme vyskúšali aj našu fyzickú kondíciu, keďže v tejto jaskyni nie je nainštalované osvetlenie, ani nie sú vybudované klasické chodníky pre návštevníkov. Sprievodca nám porozprával a ukázal rôznych obyvateľov jaskyne kedysi aj dnes. Pri Bešeňovských travertínoch a pri travertínovom vodopáde v obci Lúčky sme si pomocou chemického pokusu dokázali, že „ obyčajná skalka“ obsahuje naozaj vápenec, ktorý je základnou zložkou pri vytváraní jaskýň a krasového reliéfu.

 

Ivan Ďuriš

duris@zshurbanova.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *