V metropole Šariša spoznávali žiaci ôsmeho ročníka históriu aj matematiku …

Základná škola

V metropole Šariša spoznávali žiaci ôsmeho ročníka históriu aj…

V stredu 20. novembra 2019  sa žiaci 8.A, 8.B a 8.C s učiteľkami Evkou Klaudínyovou, Ivetou Osvaldovou a Ivanou Remeňovou vybrali do metropoly Šariša – Prešova, kde  navštívili krajské múzeum a unikátnu výstavu „Ahá! Krásna matematika“.

Napriek tomu, že je už pokročilý dátum, slniečko sa na nás od skorého rána usmievalo a cesta vlakmi ubehla ako voda.

V krajskom múzeu sme mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých exponátov. Očarila nás budova v ktorej sa múzeum nachádzalo. Honosná renesančná stavba „Rákociho palác“, ktorú dal koncom 16. storočia postaviť Žigmund Rákoci.

V múzeu sme si mohli prezrieť všetky aktuálne sprístupnené expozície. Expozícia „Historické hodiny“ predstavovala spojenie vedy a umenia.  Najstarším  exponátom v tejto expozícii boli nástenné hodiny zo železného plechu s rímskymi maľovanými číslami s jednou hodinovou ručičkou,  ktoré vyrobil na začiatku 18. storočia Ján Kraus z Krompách.

Expozícia „Historické zbrane“ zas dokumentovala vývoj zbraní od 16. storočia do 20. storočia. Medzi stále expozície múzea patrilo aj oddelenie venované tradičnej ľudovej kultúre.  Expozícia „Z pokolenia na pokolenie“ nám priblížila históriu materiálnej a duchovnej kultúry šarišskej dediny. Záver expozície pod názvom „Z dejín hasičstva na Slovensku“, upútal najmä chlapcov.

O 13.00 nás čakala unikátna výstava, ktorá k nám prišla až z vedeckého centra Hevelianum v meste Gdaňsk v Poľsku a Triérskej Univerzity z Nemecka.

Naši žiaci neverili, že čísla, grafy a zákony dokážu byť zábavné.  Tiež si nevedeli úplne predstaviť matematiku bez pera, papiera a knihy. Po krátkej inštruktáži na ktorej pani lektorky predstavili žiakom mnohé matematické zákony formou zábavných úloh, nastala veľká zábava. Na viacerých stanovištiach si hravou formou vyskúšali napríklad platnosť Pytagorovej vety, zistili, čo je Gaussova krivka, či odvodili hodnotu Ludolfovho čísla. Otestovali si svoje logické myslenie a skutočne vyriešili viacero aj náročných matematických hádaniek a hlavolamov.

Po absolvovaní jednotlivých stanovíšť sme všetci dospeli k záveru, že matematika nie je až taká „strašidelná“ a hlavne, že je všade okolo nás. Veríme, že aj táto exkurzia prispela k trochu inému pohľadu na túto krásnu vedu a že sa o ňu naši žiaci budú viac zaujímať.

administrator

podpora@zshurbanova.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *